At $1/lb, don't know if that is cheap or expensive & wondering about alternatives.
First day was a Rib Roast for about an hour & then yesterday was pulled pork for 9 hours (needed way longer as it did not "pull", but was time for dinner & still very good).
Concern is that if I am spending $5-$10 per use, that adds up.
Looks like I've used at least half of the 20lb bag. Looks more expensive then propane.
Can you other pellets too with a Traeger?
Thanks,
First day was a Rib Roast for about an hour & then yesterday was pulled pork for 9 hours (needed way longer as it did not "pull", but was time for dinner & still very good).
Concern is that if I am spending $5-$10 per use, that adds up.
Looks like I've used at least half of the 20lb bag. Looks more expensive then propane.
Can you other pellets too with a Traeger?
Thanks,